Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w ramach projektu ”Szkoły równych szans w gminie Dzwola" w Zespole Szkół w Krzemieniu prowadzone były w dwóch grupach 8-osobowych w wymiarze 15 godzin na semestr dla każdej z grup. Grupa pierwsza to byli uczniowie klas V-VI natomiast grupa druga to uczniowie klas III-IV.

Gimnastyka korekcyjna jest specyficzną formą ćwiczeń fizycznych. Stosowane na tych zajęciach ćwiczenia mają przede wszystkim doprowadzić do korekcji wad postawy ciała, wyrobienie w uczniu nawyku prawidłowej postawy ciała oraz odpowiedzialności za własne ciało i kondycję fizyczną. Cel ćwiczeń korekcyjnych, którym jest prawidłowa postawa, jako wyraz pełnego zdrowia fizycznego, psychicznego i sprawności ucznia, podporządkowany jest ogólnym celom wychowania fizycznego.

Prawidłowa postawa ciała każdego człowieka jest gwarantem jego zdrowia. Ruch jest elementem życia, a jego przejawy są obecne w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Aktywność ruchowa jest bezwzględnie konieczna dla każdego człowieka, w każdym okresie życia.

Cele realizowane na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej:

1. Korygowanie istniejących wad.

2. Zapobieganie pogłębianiu się wad postawy.

3. Kształtowanie odruchu prawidłowej postawy.

4. Wszechstronny i harmonijny rozwój organizmu.

5. Wdrożenie do rekreacji ruchowej i troski o własne zdrowie.

Zajęcia cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów na co wskazuje dość duża frekwencja: I grupa - 95,8 %, II grupa - 97,5 %.

Ireneusz Daniłowicz