Rola Psychologa Szkolnego jest bardzo ważna w zapewnieniu wsparcia psychologicznego i emocjonalnego uczniom, rodzicom oraz nauczycielom.
Psycholog pełni wiele funkcji, które mają na celu wspieranie zdrowego rozwoju psychicznego i społecznego dzieci i młodzieży.
Do najważniejszych zadań psychologa szkolnego należy:
- Wsparcie emocjonalne i psychologiczne uczniów - pomoc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi takimi jak stres, lęk, smutek, problemy rodzinne oraz konflikty rówieśnicze.
- Diagnoza i interwencja – diagnoza trudności w nauce, zachowaniu czy relacjach interpersonalnych. Interwencje, które mogą obejmować rozmowy indywidualne zajęcia grupowe czy kontakt z rodzicami.
- Współpraca z nauczycielami i rodzicami - psycholog współpracuje z nauczycielami w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych i edukacyjnych. Wspiera także rodziców udzielając porad i pomagając w zrozumieniu trudności dziecka.
- Profilaktyka – działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie problemom emocjonalnym, uzależnieniom, agresji i przemocy w szkole. Organizacja warsztatów i prelekcji dla uczniów oraz rodziców.
- Rozwój umiejętności emocjonalno – społecznych – wsparcie uczniów w rozwijaniu umiejętności takich jak komunikacja, radzenie sobie z trudnościami, rozwiązywanie konfliktów asertywność czy budowanie relacji z rówieśnikami.
- Pomoc w rozwoju osobistym - wsparcie uczniów w budowaniu pewności siebie, samooceny, motywacji do nauki oraz planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
- Kryzysowe interwencje – w sytuacjach kryzysowych takich jak nagłe wydarzenie traumatyczne psycholog zapewnia natychmiastową pomoc i wsparcie emocjonalne.
Drogi Uczniu, serdecznie Cię zapraszam, jeżeli :
- Masz jakiś problem zmartwienie, przeżywasz trudne emocje(smutek, złość ).
- Jesteś w sytuacji kryzysowej ( śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców itp.).
- Czujesz, że nikt cię nie rozumie.
- Masz kłopoty w relacjach z rówieśnikami.
- Odczuwasz stres i nie wiesz jak się go pozbyć.
- Nie radzisz sobie z nauką.
- Ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc.
- Potrzebujesz pomocy i rady w dowolnej sprawie .
- Chcesz podzielić się swoim sukcesem i szczęściem.
Rodzicu, do psychologa szkolnego możesz przyjść, gdy:
- chcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko,
- chcesz dowiedzieć się, jak pracować ze swoim dzieckiem w domu,
- potrzebujesz wsparcia, porady w trudnej sytuacji,
- martwisz się zachowaniem swojego dziecka.
Wspólnie poszukamy rozwiązań, możliwych ścieżek diagnozy czynników leżących u podstaw trudności doświadczanych przez dziecko.