Uczniowie z klas I-VIII wzięli udział w webinarach dla szkół podstawowych Klikam z głową prowadzonych przez ekspertów Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zajęcia te odbywały się na żywo w formie on-line i dotyczyły następujących tematów : Ochrona danych i wizerunku w sieci oraz Cyberprzemoc.
Uczniowie dowiedzieli się jak zabezpieczyć swoje dane osobowe, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym, jak ich unikać oraz jak prawidłowo reagować w momencie zetknięcia z nimi. Dowiedzieli się także, jak w sposób bezpieczny i kulturalny korzystać z Internetu oraz promować bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni.
Wszystkim zależy na tym, by świat wirtualny był miejscem bezpiecznym dla każdego użytkownika, a szczególnie dla tych najmłodszych. Coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu i mają dostęp do treści zamieszczanych w sieci. Nie ma jednak wystarczających
mechanizmów weryfikacyjnych chroniących je przed treściami niebezpiecznymi lub nieprawdziwymi. Sami młodzi użytkownicy bardzo często zamieszczają w sieci materiały, zdjęcia, komentarze i inicjują zjawiska i zachowania skierowane przeciwko innym
użytkownikom. Korzystanie z internetu jest niezwykle łatwe dzięki urządzeniom przenośnym (smartfony, tablety, laptopy), jak i rozbudowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Usługi mobilne są dostępne prawie dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Internet to dostęp do wiedzy, komunikacji i rozrywki w każdym miejscu o każdej porze. Może się jednak wiązać z wieloma negatywnymi konsekwencjami.
Dzieci korzystające z internetu, nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć, będąc w przestrzeni wirtualnej. Należą do nich m.in. uzależnienie od technologii, szkodliwe treści nieodpowiednie dla wieku, cyberprzemoc w postaci hejtu lub mowy nienawiści.
Efektem kontaktu z nieodpowiednimi treściami mogą być problemy z nauką, zaburzenia emocjonalne, wyobcowanie, kompleksy oraz problemy zdrowotne. Dlatego tak istotna jest edukacja dzieci i ich opiekunów w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.
K. Sowa, A. Dyjach