9 listopada uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Mimo wczesnej pory, wstawili się punktualnie, aby pod opieką pań: Izabeli Albiniak, Justyny Jargiło, Magdaleny Kras i Bożeny Nosal odwiedzić stolicę. Pomimo słynnych warszawskich korków udało nam się dotrzeć na czas, aby obejrzeć w teatrze Capitol musical pod tytułem „Friends”. Pochwała tolerancji i empatii, potępienie hejtu – to tematy uniwersalne, które wybrzmiały silnie w trakcie spektaklu. Towarzyszyły mu elementy akrobatyki powietrznej, hip hopu i tańca współczesnego, które dodatkowo sprawiły, że wszyscy oglądali go z zapartym tchem. Na koniec można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami, co dla wielu było nie lada gratką.
Po obejrzeniu przedstawienia, dzięki nieocenionym zdolnościom logistycznym naszej pani pilot (i jak się później okazało też kierowcy), pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja pozwoliła nam wczuć się atmosferę tego tragicznego dla Polski wydarzenia. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają tam oglądającym powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych. Na drugi poziom ekspozycji można wjechać windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. Na trasie zwiedzania znajduje się też aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia – powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”. Centralnym punktem drugiej części ekspozycji w sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom.
Po tym pełnym głębokich wzruszeń spotkaniu z nasza historią, przeszliśmy do przytulnej restauracji, aby posilić się przed czekającym nas spacerem po ulicach Warszawy. Wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście, Rynek Starego Miasta, Pomnik Małego Powstańca, a na koniec obejrzeliśmy zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Udało się nam też na chwilę wstąpić na podwórko naszego patrona, gdzie stale ktoś przynosi świece, kwiaty i prezenty dla ks. Jana Twardowskiego.
Ta wycieczka w przeddzień Święta Niepodległości na długo pozostanie w naszej pamięci.
p. B. Nosal