W czwartkowy poranek 9 czerwca wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Łańcuta i Leżajska. W wyprawie tej udział brali uczniowie z klas IV –VII oraz nasi opiekunowie.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Łańcut, a dokładnie Zamek Lubomirskich i Potockich. Jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie pałacu zajęło około 2 godzin, w tym czasie uczniowie podziwiali: Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu.
Następnie, zachwycając się malowniczym parkiem w stylu angielskim, uczniowie udali się do Oranżerii, gdzie zobaczyli egzotyczne rośliny. W Stajni i Wozowni podziwiali kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona była kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu. Po takich wrażeniach uczniowie mogli odpocząć i zjeść pyszny obiad.
W Leżajsku zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Leżajskiej gdzie znajdują się stałe ekspozycje: Historyczna Miasta i Regionu oraz Etnograficzno-Zabawkarska. Wstępem do zwiedzania wystawy są grafiki wielkoformatowe w korytarzu oficyny, przedstawiające kalendarium dziejów Ziemi Leżajskiej i zespołu Dworu Starościńskiego na osi czasu , zapraszające do zejścia do piwnic. Ekspozycja Historyczna Miasta i Regionu mieści się w budynku głównym Muzeum - Dworze Starościńskim pochodzącym z II poł. XVIII w. Wystawą, która zrobiła na uczniach ogromne wrażenie i wzbudziła wiele radości to Etnograficzno – Zabawkarska (proces produkcji zabawek drewnianych) jest jedną z trzech stałych ekspozycjiw Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wystawa promuje lokalną wytwórczość i gromadzi eksponaty charakterystyczne dla Ziemi Leżajskiej. Obiekt posiada także atrakcyjny dziedziniec z fontanną oraz park drewnianych zabawek w gigantycznych rozmiarach.
W ostatnim punkcie zwiedzania uczniowie podziwiali wczesnobarokową bazylikę pod wezwaniem Zwiastowania NMP, w której największą atrakcją są przepiękne organy. Należą do najcenniejszych zabytków tego typu nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Bogato zdobiony ołtarz główny, rokokowe tabernakulum, wspaniałe freski zdobiące ściany i sufit świątyni oczarowały wszystkich uczestników wycieczki.
Po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów, planując już kolejną wycieczkę.
Justyna Jargiło