Nasza szkoła, po raz kolejny, aktywnie uczestniczy w ogólnopolskim programie „Otwarta firma”, w związku z tym przystąpiła do obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem programu jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W bieżącym roku, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, był organizowany w dniach 14-20 listopada. Z tej okazji wszyscy uczniowie szkoły zaangażowani byli w różne aktywności związane z propagowaniem idei przedsiębiorczości, poszerzaniem zainteresowań i przygotowaniem do dalszej edukacji. Nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić lokalne przedsiębiorstwa i zakłady pracy.
Najstarsi uczniowie wybrali się z wizytą do Urzędu Gminy Dzwola i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie dzięki gościnności Pana Wójta Wiesława Dyjacha oraz pracowników poszczególnych referatów, mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania urzędu. Pan wójt opowiedział uczniom na czym polega praca Urzędu Gminy, jakie posiada kompetencje. Następnie pani sekretarz oprowadziła nas po budynku. Uczniowie mieli okazję wejść do niemal każdego pomieszczenia. Na miejscu dowiedzieli się, czym zajmują się poszczególne wydziały, jaki jest zakres ich kompetencji oraz jakiego rodzaju sprawy są w nich rozpatrywane. Uczniowie poznali też najważniejsze programy społeczne i gospodarcze prowadzone w Gminie Dzwola. Spotkanie było również inspiracją do zwrócenia uwagi na związek pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową.
Następnie udaliśmy się z wizytą do siedziby Powiatowego Banku Spółdzielczego w Janowie Lubelskim Oddział w Dzwoli. Dyrektor banku Pani Maria Jargiło z wielką pasją opowiedziała słuchaczom o pracy w banku, o zawodach z nim związanych oraz o wymaganiach i predyspozycjach, jakie należy posiadać, aby móc pracować w takiej placówce. Ponadto przedstawiła uczniom wiele ciekawostek związanych z bankami spółdzielczymi w Polsce i u naszych zagranicznych sąsiadów.
Odwiedziliśmy również inne przedsiębiorstwa znajdujące się w naszej okolicy, gdzie uczniowie dowiedzieli się jak założyć własne przedsiębiorstwo i na czym polega praca stolarza czy sprzedawcy. Uczniowie byli z wizytą w zakładzie stolarskim "Ekspert Meble" p. Grzegorza Łukasika, w sklepie spożywczo - przemysłowym Józef Pachuta w Krzemieniu Drugim oraz w sklepie Anna - państwa Jargiłów w Krzemieniu Pierwszym. Klasa V wybrała
się z wizytą do mleczarni "Ser-Vita" w Krzemieniu. Pani Monika Buryta oprowadziła uczniów po przedsiębiorstwie i opowiedziała o procesach produkcji mleka. Uczniowie zobaczyli jak wygląda praca w mleczarni. Najmłodsi uczniowie natomiast, zapoznali się z pracą bibliotekarza dzięki uprzejmości pani Katarzyny Flis, która pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzemieniu.
Na zakończenie Tygodnia Przedsiębiorczości odbył się pokaz mody zawodowej – TOP MODEL PROFESSION. Celem akcji było poznawanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, pasji uczniów oraz zapoznanie ich ze specyfiką wybranych zawodów. To sami uczniowie wcielili się w role prezenterów omawiając wybraną przez siebie profesję. Prezentacje urozmaicone zostały o atrybuty charakterystyczne dla poszczególnych zawodów oraz kostiumy. Pokaz przyniósł dużo radości zarówno „modelom”, jak i widzom, bardzo się spodobał całej szkolnej społeczności, dowodem czego były gromkie brawa.
Dzień zawodów oraz Tydzień Przedsiębiorczości uświadomił nam, że nie ma jednego najważniejszego zawodu na świecie, bo wszystkie są jednakowo ważne i wzajemnie się uzupełniają. Dziękujemy firmom oraz zakładom za współpracę podczas realizacji zadań związanych ze szkolnym Tygodniem Przedsiębiorczości. Udział w programie ma ogromne znaczenie, gdyż uczniowie w wyniku spotkań z przedstawicielami urzędów i firm zmieniają swoje nastawienie zawodowe, weryfikują swoje wyobrażenie o przyszłej pracy oraz mają okazję do zastanowienia się nad swoją przyszłością zawodową.
p. Agnieszka Dudzic