14 listopada 2024r. klasy I-III, tak jak w latach ubiegłych przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Celem akcji jest:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
Tego dnia odbyły się zajęcia związane ze spożywaniem zdrowych posiłków. Dzień rozpoczął się od przypomnienia zasad zdrowego odżywiania, uświadomienia jak ważne jest dla naszego organizmu śniadanie. Uczniowie przynieśli potrzebne produkty, z których wykonali zdrowe i pyszne kanapki. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowywaniu własnego śniadanka. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Uczniowie potrafili dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Cel został osiągnięty: dzieci uświadomiły sobie, jak ważną rolę odgrywa śniadanie oraz spożywanie owoców i warzyw. Wspólne śniadanie było dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym - jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Higiena to podstawa" prowadzonych przez Panią Emilię Mirosław, pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację i porozmawiali o higienie rąk, o tym jak ważną rolę odgrywa częste ich mycie i w jakich okolicznościach powinniśmy to robić. Dowiedzieli się także o niebezpiecznych wirusach i bakteriach, które mogą wywoływać choroby przenoszone za pomocą brudnych rąk. Dodatkowo mogli skorzystać z lampy UV i testu fluorescencyjnego i sami na własne oczy mogli się przekonać czy właściwie myją ręce . Dzięki tym warsztatom uczniowie dowiedzieli się, że bakterie nie lubią mydła, a wirusy boją się witamin.
Dziękujemy Pani Emilii Mirosław za inspirujące warsztaty.
Agnieszka Dudzic