A wtem z owej mglistej otoczy wychylił się oddział kosynierów (…).
Szli chłopi w sukmanach, z drągami osadzonych sztorcem kos na ramionach.
Przechodzili polem, tuż na skraju lasu (…).
Po czym począł przeciągać oddział strzelców z bagnetami na lufach karabinów
i z chorągwią, w której zwisłych fałdach zaginał się orzeł biały
H. Sienkiewicz „We mgle”.
15 września gościliśmy w naszej szkole sympatyków historii z grupy Rekonstrukto. Aktorzy umundurowani i uzbrojeni na wzór powstańców styczniowych barwnie opowiadali o dramatycznych wydarzeniach z historii Polski związanych z utratą niepodległości w XVIII wieku, zaborami i próbami odzyskania wolności podejmowanymi w XIX w.
W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, dlatego ono zajęło szczególne miejsce w tej żywej lekcji historii. Był to najdłuższy zryw niepodległościowy, w którym stoczono ponad 1200 bitew i potyczek! Prowadzący zwrócili uwagę na to, że pomimo porażki, jaką ponieśli powstańcy i okrutnych represji ze strony zaborców, nasi przodkowie nie wyrzekli się polskiej kultury, tradycji i języka. To dzięki takim mężnym i szlachetnym Polakom, po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną wolność.
Czynny udział w pokazie wzięli uczniowie. Mogli oni przywdziać mundur kosyniera i zaprezentować swoje umiejętności we władaniu bronią, wcielić się w rolę Napoleona Bonapartego lub Tadeusza Kościuszki i dowodzić żołnierzami. Młodzież sprawdziła ciężar szabli, zasięg kosy i wzięła udział w musztrze dla strzelców. Ta niecodzienna lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczestników.
.