Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Krzemieniu

PODSUMOWANIE SZKOLNEGO MIESIĄCA PROFILAKTYKI

Utworzono 06.11.2024 przez: admin UW

Wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak: odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna, czy unikanie używek, to podstawa utrzymania zdrowia i zapobiegania chorobom. W dniach od 1 do 31 października w naszej szkole zorganizowany został Szkolny Miesiąc Profilaktyki. Jego celem było promowanie zdrowego i aktywnego życia wolnego od nałogów, kształtowanie nawyku dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne, oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży zagrożeń wynikających z nadużywania Internetu.

Pierwszy tydzień działań profilaktycznych skupiał się na przeciwdziałaniu przemocy i cyberprzemocy. Na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka: „Stop przemocy i cyberprzemocy”. Uczniowie mogli poznać przyczyny i skutki przemocy, w tym wirtualnej, oraz sposoby jej przeciwdziałania. Klasy 6-8 uczestniczyły w prelekcji przeprowadzonej przez przedstawicielkę Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim panią Faustynę Łazur na temat: Cyberprzemocy – skutki prawne cyberprzemocy. Pani policjantka zwróciła szczególną uwagę na konsekwencje prawne jakie grożą nieletnim, w przypadku stwierdzenia zjawiska przemocy i cyberprzemocy rówieśniczej. Dla uczniów klas 1- 5, odbyły się pogadanki prowadzone przez psychologa i pedagoga specjalnego, podczas których uczniowie poznali sposoby przeciwdziałania przemocy i cyberprzemocy.

Kolejny tydzień rozpoczął się od ankiety diagnozującej stan psychiczny dzieci i młodzieży w związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest 19 października. Jak ważne jest dobre samopoczucie i umiejętność dbania o zdrowie psychiczne wiedzą już najmłodsi. Panie K. Sowa oraz A. Dyjach przeprowadziły pogadanki nt. Jak radzić sobie w kryzysie psychicznym? 
Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w warsztatach z przedstawicielką Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Janowie Lubelskim panią Jolantą Brytan nt. Ja wśród innych, czyli jak budować zdrowe relacje rówieśnicze? 
Klasa siódma pod kierunkiem pani psycholog przygotowała - mój plan dbania o zdrowie psychiczne, poprzez wykonanie rysunków, które ozdobiły korytarz szkolny oraz Pudełko Dobrych Myśli i relaksacyjne kolorowanki, z których skorzystali koledzy i koleżanki ze szkoły. Uczestnicy zajęć świetlicowych również zaangażowali się w działania promujące zdrowie psychiczne, wykorzystując gry planszowe oraz inicjując zabawy ruchowe na przerwach śródlekcyjnych.  

Trzeci tydzień działań profilaktycznych obejmował promowanie życia wolnego  od używek. Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze skutków sięgania po używki w młodym wieku. Ciekawość i przypodobanie się grupie rówieśniczej bardzo często prowadzi do uzależnień, które niszczą organizm i wpływają na funkcjonowanie w środowisku. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pogadankach organizowanych w szkole przez p. psycholog i pedagog, wypełniali ankiety profilaktyczną dotyczące podatności na uzależnienia. Uczniowie klas 7- 8 wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez panią Emilię Mirosław Przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Janowie Lubelskim na temat: E- niewiadoma papierosy elektroniczne

W ostatnim tygodniu działania profilaktyczne obejmowały wpływ ruchu oraz właściwego odżywiania się na zdrowie człowieka. Na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka tematyczna: „Ruch to zdrowie uświadom to sobie”  Uczniowie wysłuchali pogadanek przygotowanych przez p. psycholog oraz p. pedagog, oraz obejrzeli prezentacje na temat: Wpływ zdrowego stylu życia na nasze zdrowie. Na podsumowanie zajęć rozwiązali quiz wiedzy — Czy wiem, jak dbać o zdrowie. 

Do działań profilaktycznych włączyli się również uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną i pod kierunkiem opiekunów świetlicy przygotowali piramidę zdrowia.
W ramach Szkolnego Miesiąca Profilaktyki zorganizowane i przeprowadzone zostały konkursy plastyczne z zakresu profilaktyki uzależnień, dla uczniów klas I – VIII z tegorocznym hasłem: Mój czas na zdrowie!

Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych.
I kategoria -  uczniowie klas I- III mieli za zadanie samodzielnie wykonać pracę plastyczną w formie książeczki na temat: „Ruch to zdrowie – uświadom to sobie”.
II kategoria-uczniowie klas IV-VI wykonywali pracę w formie ulotki na temat: „Wybieram życie wolne od używek”.
III kategoria - uczniowie klas VII – VIII przygotowali pracę plastyczną w formie plakatu na temat: „Wybieram życie wolne od używek”.

Jury dokonało oceny prac zgodnie z regulaminem konkursu, biorąc pod uwagę zgodność z tematyką, pomysłowość i estetykę wykonania i postanowiło nagrodzić następujące osoby:

W kategorii I-książeczka
1 miejsce: Jakub Małek kl. 3 b
2 miejsce: Adam Król kl. 1 
3 miejsce: Oliwia Sowa kl. 2 
Wyróżnienia otrzymali:  
Dawid Bożek kl. 3 a, 
Gabriel Dudzic kl. 3 b,  
Marcel Gajór kl. 2 

W kategorii II – ulotka  
1 miejsce: Olga Białek kl. 5 
2 miejsce: Lena Gajór c. Jacka kl. 6 
3 miejsce: Zofia Jargiło kl. 5 
W kategorii III - plakat 
1 miejsce: Olga Małyszek kl. 7 
2 miejsce: Zofia Pachuta kl. 7 

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach :)

p.Anna Dyjach,  p.Katarzyna Sowa 
 

Podsumowanie Szkolnego Miesiąca Profilaktyki

Utworzono dnia 08.11.2024, 21:50

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

E-dziennik

link do strony uonetplus.vulcan.net.pl/gminadzwola

MDPD

Ekopracownia

Sztandar Szkoły

Logo na 100 lecie Szkoły

Logo szkoły na 100 lecie

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Licznik odwiedzin:

Dzisiaj: 4

Wszystkich: 334853