Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Krzemieniu

Podsumowanie projektu "Wspólnie działamy dla dobra małej ojczyzny"

Utworzono 21.03.2022 przez: admin UW

W środę, 16 marca odbył się w naszej szkole Dzień Społeczności Lokalnej, na którym zostały podsumowane działania uczniów klasy siódmej realizowane w ramach projektu „Wspólnie działamy dla dobra małej ojczyzny”. Projekt ten był realizowany  we współpracy z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej ARTOS w Lublinie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Prezes Fundacji Pani Małgorzata Zmysłowska, Wójt Gminy Dzwola Pan Wiesław Dyjach, proboszcz tutejszej parafii Ks. Stanisław Gieroń, dyrekcja szkoły - Pan Tomasz Dudzic i Pani Renata Rząd – Małek, koordynatorka projektu Pani Agnieszka Dudzic oraz rodzice uczniów.

Spotkanie rozpoczęli siódmoklasiści, którzy, przedstawiając prezentację multimedialną oraz dokumentację fotograficzną i filmową, podsumowali swoje dotychczasowe działania.

Zebrani mogli dowiedzieć się, że głównym celem projektu było podjęcie inicjatywy lokalnej dotyczącej pielęgnacji tradycji małej ojczyzny, to znaczy Krzemienia i najbliższych okolic. Z racji tego, iż nasz region obfituje w wiele obrzędów ludowych, realizujący projekt uczniowie wybrali kulinaria i swe działania skupili wokół tych zwyczajów. Mottem przewodnim działań siódmoklasistów była sentencja „Na podniebieniu w Krzemieniu”.

Młodzież pracowała bardzo aktywnie, by zrealizować zaplanowane cele, tak też się stało, dzięki:

  • uczestnictwu w warsztatach „od ziarenka do bochenka” w Osadzie Leśnej Doboszówka w Kalennem,
  • spotkaniu z lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich,
  • wywiadom z babciami,
  •  zorganizowaniu wystawy „Krzemieńska Izba”, usytuowanej na korytarzu szkolnym i udostępnionej wszystkim uczniom oraz gościom odwiedzającym szkołę.

Dużym wyzwaniem dla uczniów było przygotowanie i zaprezentowanie inscenizacji „Jak się żyło 100 lat temu w wiejskiej chacie”.  Pod kierunkiem pań koordynatorek siódmoklasiści opracowali scenariusz oraz zadbali o stroje i inne akcesoria, które wprowadzały widzów w klimat lat z początku ubiegłego wieku.

Najpoważniejszym i najtrudniejszym wyzwaniem dla uczniów okazało się opracowanie i wydanie publikacji, zawierającej najstarsze przepisy regionalnych potraw, ciast i deserów, które zostały zebrane podczas wywiadów z babciami i mamami. W tym zadaniu nie mogło również zabraknąć szczegółowych analiz domowych „kuchennych zeszytów”, które okazały się bardzo cennym źródłem dla powstającej książki.

Przygotowane przez uczniów egzemplarze „Przepiśników - Na podniebieniu w Krzemieniu” zostały na spotkaniu wręczone gościom.

Po części oficjalnej siódmoklasiści zaprosili swych Gości na gorący bigos oraz degustację lokalnych smakołyków, wykonanych zgodnie z przepisami zawartymi w przepiśniku. Największym powodzeniem cieszyły się „Proziaki” przygotowane według receptury  z  Doboszówki.

Realizacja projektu wiele nas nauczyła, sprawiła radość ze wspólnej pracy oraz satysfakcję, że zrobiliśmy coś pożytecznego.

Dziękujemy  Paniom: Małgorzacie  Zmysłowskiej, Agnieszce Dudzic i Joannie Sulowskiej, że dołożyły starań, by wszystkie działania zostały zrealizowane, za to, że służyły nam pomocą i radą.

Dziękujemy również Dyrekcji naszej szkoły, za to, że nasza klasa mogła realizować ten projekt.

To Wam zawdzięczamy, to, że przeżyliśmy tak wspaniałą przygodę, która bardzo dużo nas nauczyła. 

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia naszej prezentacji oraz inscenizacji
" Jak się żyło w Krzemieńskiej chacie 100 lat temu?"

Mateusz Woźnica kl.VII

Podsumowanie projektu "Wspólnie działamy dla dobra małej ojczyzny"

Utworzono dnia 21.03.2022, 16:44

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

E-dziennik

link do strony uonetplus.vulcan.net.pl/gminadzwola

Sztandar Szkoły

MDPD

Ekopracownia

Logo na 100 lecie Szkoły

Logo szkoły na 100 lecie

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin:

Dzisiaj: 37

Wszystkich: 339074