23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski dzień walki z depresją tego dnia w naszej szkole zostały podjęte różne działania, które miały na celu uświadomienie uczniom, że depresja to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Jej występowanie ma związek z indywidualną odpornością zdrowia psychicznego i u każdej osoby mogą wystąpić inne symptomy. Smutek lub chandra nie muszą oznaczać depresji - może ona zostać zdiagnozowana jedynie przez odpowiedniego specjalistę. Na korytarzu szkolnym została przygotowana tablica informacyjna dla uczniów i rodziców, rozdane ulotki dotyczące objawów depresji, w klasach IV-VIII przeprowadzone zostały pogadanki oraz dyskusje na temat depresji , jak sobie z nią radzić i gdzie szukać pomocy.
Co to właściwie jest Depresja ?
Depresja jest zaburzeniem psychicznym. Może polegać na zaburzeniu nastroju, apatii, zmęczeniu lub bólu. Depresję można stwierdzić, jeżeli objawy występują przez co najmniej dwa tygodnie. Okresowe poczucie smutku lub przygnębienia nie musi oznaczać depresji.
Depresja u każdego może przebiegać inaczej.
Charakterystyczne objawy tej choroby to:
- zmęczenie, przygnębienie i zmienność nastroju;
- rozdrażnienie i zaburzenie koncentracji;
- problemy ze snem - zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność;
- zaburzenie nawyków żywieniowych, nadmierny spadek lub przyrost masy ciała;
- uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii;
- apatia - brak aktywności;
- bóle - np. nerwobóle lub bóle głowy.
Depresja jest często bagatelizowana - lecz jest to prawdziwa choroba, dotykająca co 15 osobę na świecie (WHO, 2021)!
Depresja może powodować takie zniekształcenie procesu myślenia i braku siły do życia, że osoba w takim stanie podejmuje próby samobójcze. Okres 10-14 lat to czas dużego ryzyka podejmowania prób samobójczych wynikających z silnego wpływu grupy rówieśniczej, skrajnych emocji i zachowań.
Depresja, jak inne choroby i zaburzenia, nie są żadnym powodem do wstydu. Jak każda poważna choroba, depresja wymaga poprawnego leczenia. Pomoc choremu na depresję może być wyczerpująca. Dlatego nie wahajmy się prosić o wsparcie innych.
Ważne telefony
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym tel. 116 123
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
ITAKA – Telefon Zaufania Młodych tel. 22 484 88 04
p. Katarzyna Sowa, p.Anna Dyjach