
Uczniowie kl.VIII i kl.V uczestniczyli w spotkaniach z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Janowie Lubelskim - Panią Jolantą Brytan oraz Panią Elżbietą Szwed. Podczas zajęć poruszano tematy związane z emocjami, radzeniem sobie ze stresem oraz budowaniem pozytywnych relacji rówieśniczych.
Ponadto, w klasach I– VIII odbyły się pogadanki oraz warsztaty prowadzone przez szkolnych specjalistów – pedagoga specjalnego, psychologa, logopedę oraz terapeutę pedagogicznego. Głównym celem tych zajęć było zwiększenie poziomu tolerancji, akceptacji i zrozumienia dla inności. Podczas spotkań dzieci uczyły się dostrzegać podobieństwa i różnice między sobą, rozwijając przy tym postawy empatii i otwartości. Uczyły się szacunku, empatii, akceptacji i wzajemnej pomocy.
Zajęcia podzielone były na cztery części, dostosowane do wieku i potrzeb grupy. W pierwszej części uczniowie uczestniczyli w krótkiej prezentacji multimedialnej, gdzie poznały czym jest autyzm oraz wykonywały proste ćwiczenia. Kolejne miały formę warsztatową:
w części „Poznaję i rozumiem różnorodność” uczestnicy pracowali w grupie, ucząc się zauważać i akceptować różnice między ludźmi. Następnie w „Uczę się pomagać” dzieci,
w parach lub całej grupie, poznawały sposoby wspierania kolegów i koleżanek
z różnorodnymi trudnościami. Na zakończenie odbyła się prezentacja podsumowująca, oparta między innymi na książce Izabeli Mingi pt. „Maks, chłopiec, który jest inny”.
Efektem warsztatów było nie tylko poznanie pojęć takich jak: akceptacja, różnorodność
i inność, ale przede wszystkim praktyczne zdobycie umiejętności reagowania na różnice między ludźmi oraz umiejętność niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w codziennych sytuacjach.
K.Sowa, A.Dyjach