Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu
oraz rozstrzygnięcie konkursu " Mój internetowy świat"
Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, w naszej szkole, został ogłoszony konkurs pod hasłem „Mój internetowy świat”. Dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I–III mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną promującą zasady bezpiecznego korzystania z internetu, natomiast uczniowie klas IV–VIII– przystąpili do testu wiedzy o bezpieczeństwie cyfrowym.
Wyniki konkursu przedstawiają sie następująco:
W I kategorii wiekowej:
I miejsce: Kacper Sowa kl. VII
II miejsce: Jakub Kiszka kl. VIIIa , Gabriel Sowa kl. VIIIa
III miejsce: Blanka Sowa kl. V, Klaudia Pachuta kl. VII
W II kategorii wiekowej:
I miejsce: Julia Gajór kl. III, Wiktor Gajór kl. III
II miejsce: Tomasz Kokoszka k. III, Daria Szum kl. III
III miejsce: Wojciech Mróz przedszkole gr. średnia, Oliwia Sowa przedszkole gr. średnia
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie a zwycięzcom gratulujemy:)
Dodatkowo, na lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach świetlicowych przeprowadzono pogadanki i dyskusje na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować w wirtualnym świecie i gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Zapoznano uczniów ze stronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl . Uczniowie oglądali przygody owiec w filmie pt.” Owce w sieci”. Szczególną uwagę zwrócono na zasady i korzyści płynące z bezpiecznego korzystania z internetu. Końcowym efektem zajęć było przygotowanie przez uczniów plakatu o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.
Kolejną inicjatywą podjętą w ramach obchodów bezpiecznego internetu były zajęcia online pod tytułem: " Jestem Ok!", w których uczestniczyli uczniowie klasy IV i V. Warsztaty poświęcone były bezpiecznemu korzystaniu z internetu, oparte na fabule projektu edukacyjnego Sieciaki.pl Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Celem zajęć było :
• wprowadzenie uczniów w tematykę szkodliwych treści nadawanych online,
• nauczenie dzieci krytycznego podejścia do internetowej popularności,
• nauczenie dzieci odróżniania nadawców internetowych pozytywnych od negatywnych,
• zapoznanie dzieci z ideą ciałopozytywności.
W czasie warsztatów zostały poruszone kwestie dotyczyły przede wszystkim świadomego korzystania z internetowych treści, odróżniania pozytywnych nadawców od negatywnych
i szkodliwych (kogo warto naśladować, a jakie zachowania są naganne i szkodliwe). Prowadzący pan Łukasz Wojtasik podkreślił, że nie należy się wzorować na standardach urody promowanych w sieci, że każdy jest inny i powinien się czuć ze sobą dobrze oraz że wygląd nie jest miarą wartości człowieka. Odbyły się pogadanki promujące pozytywne podejście do swojego wyglądu i głoszące sprzeciw wobec internetowego hejtu i popularności za wszelką cenę.
W wyniku podjętej inicjatywy, młodzi internauci zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie.
Mamy nadzieję, że dzięki działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
Agnieszka Dudzic