Międzynarodowy Dzień Ziemi

Utworzono 24.04.2024 przez: admin UW

Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, który także nazywany jest Międzynarodowym Dniem Ziemi. Każdego roku 22 kwietnia nasza szkoła włącza się w obchody tej uroczystości, której celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Planeta vs. Plastik”.

Zanieczyszczenie plastikiem ma negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Mikroplastik przedostaje się do łańcucha pokarmowego co wpływa niekorzystnie na zdrowie ludzi i zwierząt. Odpady zaśmiecają rzeki, jeziora, plaże, morza i oceany. Aby rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem, konieczne jest zmniejszenie jego produkcji, zwiększenie recyklingu i poprawa zarządzania odpadami.

Uczniowie naszej szkoły, już od najmłodszych klas, zaakcentowali święto Dnia Ziemi ubierając się na zielono. Przygotowali plakaty o tematyce ekologicznej, nawiązującej do hasła przewodniego, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, w celu przypominania, że Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok oraz zwrócenia uwagi całej społeczności szkolnej na problem zanieczyszczenia środowiska. Następnie uczniowie klas IV- VIII rozwiązywali quiz ekologiczny, w którym wykazali się wiedzą o ochronie przyrody oraz o odnawialnych źródłach energii.

Laureatami quizu wiedzy zostali:

• Amelia Białek kl. VII

• Alicja Mróz kl. VII

• Krystian Kaproń kl. VII

• Wiktor Oleszko kl. VIII.

Dodatkowo dzień ten uświetniły dziewczyny z klasy IV Joanna Dudzic i Zofia Jargiło oraz uczniowie z klasy VII: Kinga Prejs, Natalia Pachuta, Zuzanna Skubik i Kamil Flis. Przygotowali oni stroje z naturalnych elementów i surowców wtórnych, które zaprezentowali podczas pokazu eko-mody. Uczniowie swoim pokazem zachęcali do wybierania ubrań z naturalnych włókien zamiast z materiałów syntetycznych, gdyż wiedzą, że aby dbać o planetę, należy również ograniczać zakupy nowej odzieży, a więcej inwestować w ubrania dobre gatunkowo, które posłużą na dłużej.

Wszyscy, którzy w tym dniu aktywnie włączyli się w obchody Dnia Ziemi zostali odznaczeni naklejką - odznaką Przyjaciela Ziemi.

Pamiętajmy!

Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, roślin, lasów.

Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne.

Wystarczy zmienić swoje pewne codzienne przyzwyczajenia, by Dzień Ziemi trwał cały rok. Ziemia to nasz dom i to my musimy o nią dbać!

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Utworzono dnia 24.04.2024, 21:01