Międzynarodowy Dzień Tańca u maluchów

Utworzono 06.05.2024 przez: admin UW

Dzień Tańca obchodzony jest na całym świecie 29 kwietnia, na pamiątkę urodzin Jeana-Georges'a Noverre'a, francuskiego tancerza i choreografa, uznawanego za twórcę baletu współczesnego. Święto to celebrowane jest od 1982 roku, aby promować sztukę tańca i zwiększyć świadomość społeczną na temat jej znaczenia.

Dzieci z grupy młodszej przedszkola przyłączyły się do świętowania tego wyjątkowego dnia. Od samego rana poruszały się tanecznym krokiem, a kolorowe, falbaniaste i tiulowe ubrania, urozmaiciły poniedziałkową atmosferę. Oprócz przeróżnych zabaw integracyjnych i szaleństw przy muzyce, dziewczęta i chłopcy mieli okazję usłyszeć kilka ciekawostek dotyczących 5 polskich tańców narodowych: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, mazura i oberka, które wprowadziły ich w świat tradycyjnej polskiej kultury. Podczas pogadanki, pani wychowawczyni zaprezentowała również ilustracje przedstawiające stroje, które są charakterystyczne dla tych tańców. Umożliwiło to lepsze zrozumienie kontekstu historycznego i kulturowego. Każdy kilkulatek mógł wskazać swoje ulubione i wypowiedzieć się, dlaczego je wybrał. Aby przedszkolaki lepiej zrozumiały i utrwaliły sobie rytm oraz dynamikę, obejrzały video przedstawiające występy profesjonalnych tancerzy, wykonujących wyżej wymienione tańce. Nie zabrakło ochotników podejmujących prób odtwarzania podstawowych kroków.

Warto wspomnieć, że poza radością i zabawą, taniec niesie za sobą wiele korzyści. Regularny ruch przy muzyce wspomaga koordynację ruchową, równowagę oraz elastyczność ciała. Dzięki tańcom dzieci uczą się także wyrażać swoje emocje i budować pewność siebie. Ponadto, sprzyjają rozwojowi społecznemu poprzez współpracę i komunikację z rówieśnikami, a także kształtują poczucie rytmu i muzykalność. Dla wielu dzieci taniec jest również formą relaksu i sposobem na uwolnienie się od stresu oraz poprawę samopoczucia psychicznego.

Biorąc pod uwagę ekscytację, kreatywność i entuzjazm dzieci w tym dniu, postaramy się wprowadzić jeszcze więcej aktywności związanych z muzyką i tańcem.

Karolina Piecyk

Międzynarodowy Dzień Tańca u maluchów