11 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia zatytułowana „Lekcja o Katyniu”, upamiętniająca tragiczne wydarzenia z wiosny 1940 roku, kiedy to na rozkaz sowieckich władz NKWD zamordowało ponad 22 tysiące polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników i przedstawicieli polskiej inteligencji.
Akademia była wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu – chwilą zadumy nad losem tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Uczniowie klasy VI wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz solistkami z klasy VII przedstawili montaż słowno-muzyczny, przywołując tło historyczne zbrodni katyńskiej, a także poezję i utwory muzyczne inspirowane tamtymi wydarzeniami. Na sali panowała pełna skupienia cisza – obecni uczniowie, nauczyciele oraz przybyły na apel p. Wiesław Dyjach-wójt Gminy Dzwola oddali hołd poległym.
Szczególne miejsce w tej „lekcji o Katyniu” zajmuje postać Bolesława Stasieckiego – bohatera związanego z naszym regionem. Aspirant Stasiecki zginął, mając zaledwie 47 lat, pozostawiając po sobie niezatarte świadectwo odwagi i oddania Polsce. Jego los powinien uświadomić nam, że za wielką historią stoją konkretni ludzie: mężowie, ojcowie, synowie. Ludzie, którzy mieli marzenia, plany i głębokie poczucie obowiązku wobec Ojczyzny.
„Lekcja o Katyniu” przypomniała społeczności szkolnej, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości, by budować świadomą i odpowiedzialną przyszłość.
Szkolni koordynatorzy projektu „Katyń…ocalić od zapomnienia”
A. Flis, B. Nosal