Klasa VII w Lublinie - podsumowanie projektu „Wspólnie działamy dla dobra małej ojczyzny” oraz lekcja historii w terenie w Państwowym Muzeum na Majdanku
29 marca uczniowie klasy siódmej wraz z paniami koordynującymi projekt Agnieszką Dudzic i Joanną Sulowską wybrali się do Lublina na podsumowanie projektu realizowanego przez ponad rok we współpracy z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej ARTOS. Na wydarzenie zostało zaproszonych 10 szkół z województwa lubelskiego m.in. Mełgwi, Lubartowa, Księżomierza, Szastarki, Mniszka, a wśród nich 20 nauczycieli i 150 uczniów. Każda z grup zaprezentowała przeprowadzone przez siebie inicjatywy, podzieliła się sukcesami i problemami jakim musiała stawić czoła dbając o kulturę i tradycje własnego regionu. Nasza młodzież z ogromnym podekscytowaniem i jednocześnie delikatną tremą wystąpiła na scenie Domu Kultury LSM prezentując swoje działania:
- udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” oraz wypiek chleba w osadzie leśnej „Doboszówka” w Kalennem,
- odtworzenie starodawnej Krzemieńskiej Izby, opracowanie inscenizacji z tym związanej pt. „Jak się żyło w krzemieńskiej chacie 100 lat temu”;
- nawiązanie współpracy z lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich w celu poznania tradycji i zwyczajów związanych z wigilią i śniadaniem wielkanocnym
- opracowanie i wydanie publikacji zawierającej tradycyjne dla regionu przepisy tzw. przepiśnika pt. „Na podniebieniu w Krzemieniu”.
Trzeba przyznać, że reprezentanci naszej szkoły stanęli na wysokości zadania nie tylko aktywnie angażując się w projekt i znakomicie prezentując swoje osiągnięcia, lecz również zajmując wysokie lokaty w konkursie na najlepszy film i zdjęcie promujące „małą ojczyznę”, czego im serdecznie GRATULUJEMY !!!
W kategorii film:
- I miejsce - Adrian Łukomski kl. IV
- II miejsce - Wojciech Jargiło kl. VII
Wyróżnienie
- Oliwia Sobótka kl. IV
- Karolina Góra kl. VI
- Maja Białek kl. VII
- Mateusz Woźnica kl. VII
W kategorii zdjęcie: II miejsce - Aleksandra Dyjach kl. VIII B
Panie koordynatorki z kolei znalazły się wśród nagrodzonych w konkursie skierowanym do nauczycieli za opracowanie kreatywnych scenariuszy zajęć z wykorzystaniem edukacyjnego escape roomu oraz lapbooka. W nagrodę ich pomysły, zostały wykorzystane w publikacji poświęconej projektowi.
Po części oficjalnej dla ducha nastąpiła chwila na „małe co nieco” dla ciała. Goście zostali zaproszeni do degustacji potraw przygotowanych przez współpracujący z Fundacją Klub Seniora.
Następnie uczniowie udali się do Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie czekała ich lekcja historii - otwierająca oczy na to, że „to ludzie ludziom zgotowali ten los”, pomagająca namacalnie uzmysłowić sobie czym był holokaust, momentami trudna do uwierzenia, ale jednak prawdziwa… Ponad cztorokilometrowa trasa, kompetentny i elokwentny przewodnik, charakterystyczny zapach w barakach, które „widziały całą tą historię” i wzrastająca z każdą kolejną opowieścią świadomość miejsca skłoniły wszystkich do zadumy i refleksji.
Droga powrotna upłynęła pod znakiem rozmów o wrażeniach z wyjazdu i planowaniu wycieczki końcoworocznej.
Pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim osobom w mniejszym lub większym stopniu zaangażowanym w pomoc w realizacji projektu.
DZIĘKUJEMY !!!
Agnieszka Dudzic
Joanna Sulowska