27 kwietnia uczniowie klasy VIII „b” uczestniczyli on-line w lekcji muzealnej nt. „Jedyny taki dziennik - opowieść o Jadwidze Ankiewicz” przeprowadzonej przez pracownika Państwowego Muzeum na Majdanku. Ich koledzy i koleżanki z klasy VIII „a” mogli poznać nastoletnią autorkę dziennika podczas nauczania zdalnego 10 lutego bieżącego roku.
Ósmoklasiści poznali losy dziewczyny - Jadwigi Ankiewicz, urodzonej 11 września 1926 r. w Warszawie. W czasie wojny była ona sanitariuszką Szarych Szeregów. Mając 16 lat, została schwytana w trakcie jednej z największych ulicznych łapanek w Warszawie
i przewieziona do więzienia gestapo na Pawiaku. Następnie 17 stycznia 1943 r., została deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym czasie pisała w ukryciu dziennik, z którego prowadząca lekcję odczytała kilka wzruszających fragmentów.
17 maja 1943 r. Jadzia została zwolniona z obozu. Wróciła do stolicy, ale niestety, 30 stycznia 1944 r., w niewyjaśnionych okolicznościach, została zastrzelona przez Niemców na jednej z warszawskich ulic. Miała niewiele ponad 17 lat.
Historia Jadwigi Ankiewicz to kolejny dla uczniów klas ósmych przykład – obok Alka, Rudego i Zośki, bohaterskiej postawy młodej osoby w czasie II wojny światowej.
p. Małgorzata K.