Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Utworzono 18.04.2024 przez: admin UW

Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie!

A. Mickiewicz

W osiemdziesiątą czwartą rocznicę społeczność Zespołu Szkół w Krzemieniu uczciła pamięć ofiar jednej z najbardziej tragicznych zbrodni w historii naszego narodu, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, sowieckie władze rozpoczęły masowe deportacje polskich obywateli, w tym oficerów, urzędników, nauczycieli i przedstawicieli inteligencji, do obozów pracy oraz więzień na obszarze Związku Radzieckiego. Wiosną 1940 roku, w odwecie za upadek sowieckiego więzienia w obozie w Kozielsku, NKWD podjęło decyzję o eksterminacji polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w sowieckich obozach. Około 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, urzędników oraz przedstawicieli inteligencji zostało zamordowanych przez strzał w tył głowy w różnych miejscach, głównie w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Zbrodnia katyńska była próbą eliminacji polskiej elity społecznej i wojskowej przez sowiecki reżim, mającą na celu osłabienie ducha oporu narodu polskiego. Przez długie lata sowiecka propaganda próbowała zatuszować prawdę o masakrze, obarczając winą Niemców. Dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu, Rosja oficjalnie przyznała się do odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Wśród rozstrzelanych żołnierzy był aspirant Policji Państwowej Bolesław Stasiecki, o którym przypomina Dąb Pamięci posadzony przed budynkiem szkoły.

W montażu słowno-muzycznym, przygotowanym pod kierunkiem pań: Anny Flis, Bożeny Nosal i Justyny Jargiło uczniowie klasy piątej i dzieci ze starszej grupy przedszkolnej przy wtórze szkolnego chórku, oddali hołd pamięci temu bohaterowi, który pochodził z naszych okolic, ale także wszystkim jego współtowarzyszom i ich rodzinom, które żyły długie lata w oczekiwaniu na powrót swoich ojców, mężów i synów. Apelowi przyświecały słowa naszego wieszcza-Adama Mickiewicza, który apelował do rodaków, aby pamiętali o tej ofierze, którą złożyli ze swojego życia nasi przodkowie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

W uroczystości wziął też udział Wójt Gminy Dzwola- Wiesław Dyjach, który wspólnie z delegacją szkolną złożył wieniec przed obeliskiem upamiętniającym zamordowanego w Twerze bohatera.

B. Nosal

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej