SZANOWNY RODZICU!
Jako odpowiedzialny za rozwój swojego dziecka zapoznaj się z poniższą informacją. Przedstawia ona wartości jakie niesie czytanie książek w intelektualnym rozwoju dzieci i młodzieży.
Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej i komputerowej. Badania naukowe wykazują szkodliwość zdrowotną nadmiaru oglądania telewizji oraz gier komputerowych przez dzieci. Te nowoczesne środki nie rozwijają u dzieci myślenia i skracają ich przedział uwagi. Wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc.
Codzienne głośne czytanie dziecku stanowi antidotum przeciw wielu niepożądanym wpływom i zachowaniom dla jego umysłu i psychiki ze strony współczesnej cywilizacji.
O rozwoju i rozbudzaniu umysłu dziecka w znacznym stopniu decydują najwcześniejsze lata życia, a wiec ten okres, w którym pozostaje ono pod bezpośrednim wpływem rodziny. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko czytało, musimy poświęcić mu więcej czasu i codziennie czytać mu bajki, opowiadania, wiersze. Dziecko musi widzieć rodziców czytających. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.
Czytanie rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka. Zdobywa ono wiedzę o sobie i otaczającym świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze. Czytanie jest czasem relaksu i reguluje emocje z całego dnia. Bohaterowie książkowi dają dziecku nowe wzorce osobowe oraz wskazówki jak postępować w różnych sytuacjach. Czytanie z rodzicami rozwija w dziecku zainteresowanie literami i słowem pisanym oraz rozbudza w nim gotowość do samodzielnego czytania. Rozwija kreatywność i wyobraźnię, uczy wyciągania wniosków, porównywania faktów i znajdowania rozwiązań.
Biegłość w czytaniu czyni dziecko zdolnym do dalszego kształcenia. Kłopoty dzieci z nauką wynikają z braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zadaniem zarówno domu jak i szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka – intelektualne i emocjonalne.
W dalszym wieku szkolnym uczeń systematycznie czytający ćwiczy i poprawia znajomość języka. Nie ma problemu z ortografią, wysławianiem się oraz pisaniem wypracowań. Wzbogacając słownictwo łatwiej będzie mu nawiązać kontakt z innymi rówieśnikami a prowadząc dyskusje nie będzie się obawiał ośmieszenia. Uczniowie czytający książki po prostu lepiej radzą sobie w nauce.
Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i rynku pracy następują coraz szybciej. Ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia.
DRODZY RODZICE! WYCHOWAWCY!
UCZCIE DZIECI CZYTANIA!
p. Stanisława L.