Stare polskie przysłowie mówi ,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Andrzejki to doskonała okazja do zabawy i do sprawdzenia losu. W polskiej tradycji to ostatnia okazja do zabawy przed adwentem.
Zabawa andrzejkowa w tym roku szkolnym również nie odbyła się zgodnie z tradycją, czyli nie było dyskoteki na której moglibyśmy się wszyscy bawić i wróżyć. Jednakże Samorząd Uczniowski wcielił się w role wróżbitów i przygotował wróżby i zabawy dla młodszych i starszych kolegów i koleżanek. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy. Wielu uczniów obawiało się, że wróżby mogą być niezbyt pomyślne. Okazało się jednak, że prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż, a chłopcy znajdą swoje żony. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara.
Przecież, jak mówi przysłowie „W andrzejkową noc wróżby mają wielką moc” i nikt nie wie, która z przepowiedni może się sprawdzić.
Dziękujemy za wspólną zabawę!
Samorząd Uczniowski