25 marca 2022r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w spotkaniu z funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej z Białej Podlaskiej pt. „Hazard? Nie, dziękuję!”. Akcja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki. Zajęcia prowadziła młodszy rachmistrz Ewelina Legeżyńska.
Celem spotkania było przede wszystkim zwrócenie uwagi uczniów na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne.
Uczniowie dowiedzieli się, jakie zachowania stanowią namiastkę hazardu i "otwierają drzwi" do utrwalenia zachowań nałogowych. Wysłuchali pogadanki o rodzajach hazardu i konsekwencjach korzystania z maszyn, gier, loterii wspierających takie działania, a których młodzież bezwzględnie powinna unikać. Funkcjonariusz zwrócił uwagę uczniom z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych, gdyż nieświadomi zagrożenia traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera,
a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard również online, nawet bez pieniędzy, jest wciągający i ekscytujący a to wszystko prowadzi do uzależnienia.
Prowadząca podkreśliła, że urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo, a podstawowym aktem prawa jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Zgodnie z nimi wstęp do ośrodków gier i punktów przyjmowania zakładów wzajemnych oraz udział w grach hazardowych jest dozwolony wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat.
To była ciekawa i praktyczna lekcja, która uświadomiła nam wszystkim, że z hazardem mamy do czynienia bardzo często – chociażby kupując ,,zdrapki” czy uczestnicząc w loteriach… Ważne, by wiedzieć, kiedy jest to legalne, a kiedy nielegalne i … oczywiście unikać, bo prowadzi to do uzależnień, a czasem również do kłopotów z prawem. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny.
Agnieszka Dudzic