W kwietniu 2022 r. przypada 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej – zbrodni posiadającej znamiona ludobójstwa dokonanej przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich na co najmniej 21 768 obywatelach Polski. Osiemdziesiąt dwa lata temu funkcjonariusze NKWD w Charkowie, Kalininie, Katyniu, Kijowie i Mińsku strzałem w tył głowy zamordowali jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
13 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Zaprezentowane podczas apelu pod hasłem "Pamięć nie dała się zgładzić" wiersze, pieśni oraz scenki dramowe przypominały o bolesnych wydarzeniach z kart polskiej historii. Jednocześnie pozwalały kształtować w młodym pokoleniu miłość do Ojczyzny w oparciu o wiedzę historyczną i doświadczenie minionych pokoleń. Apel odbywa się cyklicznie w ramach programu edukacyjnego "Katyń...ocalić od zapomnienia", do którego szkoła przystąpiła w 2012 roku.
Po akademii zostały złożone wieńce i zapalone znicze pod Dębem Pamięci upamiętniającym jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej- aspiranta Policji Państwowej Bolesława Stasieckiego. W delegacji uczestniczyli goście z Gminy Dzwola pan wójt Wiesław Dyjach, pani sekretarz Jadwiga Flis, pani skarbnik Aneta Gilas, dyrekcja szkoły pan dyrektor Tomasz Dudzic oraz zastępca dyrektora pani Renata Rząd- Małek, ksiądz proboszcz Stanisław Gieroń oraz uczniowie.
Anna Flis, Bożena Nosal