Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Krzemieniu

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Utworzono 26.02.2024 przez: admin UW

Depresja jest chorobą o nie w pełni wyjaśnionym podłożu. Może ona pojawiać się u osób o różnych typach osobowości oraz różnych zakresach zdolności do radzenia sobie z problemami życiowymi. Na depresję zapadają zarówno osoby dorosłe jak i dzieci zaradne życiowo, jak i borykające się z różnymi trudnościami. Wiadomo jednak, że o jej wystąpieniu decydują przede wszystkim zakłócenia równowagi w systemach neuroprzekaźników w mózguserotoniny i noradrenaliny.

Wiele objawów dziecięcych i młodzieżowych zaburzeń nastroju pozostaje niestety niezauważonych. Otoczenie reaguje często dopiero wtedy, gdy pojawiają się okaleczeniai jasne deklaracje samobójcze. Zwykle trudności  w nauce, szkolne porażki, obniżenie ocen przypisuje się nadmiernemu korzystaniu z elektroniki lub lenistwu. Dorośli koncentrują się na tym, by wprowadzić zasady, które mają na celu zmotywować dziecko lub nastolatka do pracy, przywrócić odpowiednie według nich proporcje w nauce i odpoczynku. Pewnie czasem uwaga dorosłych pomaga i dziecko wraca na poprzednie tory. A czasem to jakby gasić pożar oliwą.

Depresja to zjawisko bardzo złożone. Wymaga kompleksowego leczenia, wielopoziomowego wsparcia i zrozumienia. Przede wszystkim depresja u nastolatków  i dzieci, tak samo jak u dorosłych, nie dotyczy tylko zmian w nastroju, choć oczywiście obniżenie nastroju jest na pierwszym planie. Zwłaszcza u dzieci młodszych lub w okresie dojrzewania obserwuje się nie tyle samo obniżenie, smutek, ale również chwiejność nastroju, drażliwość, złość. Mogą pojawić się również objawy somatyczne, ból głowy i brzucha, zaburzenia snu. 

Niepokojącym objawem zaburzeń depresyjnych jest lęk – zwykle nasilony.  

Bardzo często dzieci opisują lękowe wyobrażenia, które im towarzyszą. Powodów może być wiele. Są to np. obawy przed utratą relacji z bliskimi osobami, krytyką innych, odrzuceniem w grupie rówieśniczej. Oprócz zmian  nastroju pojawiają się  zaburzenia koncentracji uwagi, poczucie rozproszenia i niepowodzenia edukacyjne. Wszystko to powoduje spadek poczucia własnej wartości i przekonanie, że się jest nieskutecznym we wszystkim, co się robi.„Jestem do niczego” - często słyszymy z ust młodego człowieka. Temu wszystkiemu towarzyszy  spadek zainteresowania aktywnościami, które dotąd sprawiały przyjemność, utraty radości oraz dojmującego zmęczenia.

Nie wolno zapominać o objawach psychosomatycznych, które pojawiają się zwłaszcza u młodszych dzieci. Napięciowe bóle głowy, bóle brzucha, nawet nudności czy omdlenia. Utrata apetytu, spadek wagi. Czasem nagły wzrost łaknienia i tycie. Kłopoty ze snem – trudności z zasypianiem lub nadmierna senność, wybudzanie się w nocy i nad ranem. Oczywiście nie zawsze podobne symptomy są spowodowane depresją. Zawsze trzeba szukać różnych przyczyn, w tym medycznych,  zmian zachowania naszego dziecka. Gdy zostaną wykluczone przyczyny natury medycznej warto skonsultować się z psychologiem                          lub psychiatrą, by zbadać czy to nie  depresja.

W społeczeństwie ciągle krąży mylny obraz dziecka z depresją. Dorośli doszukują się smutku, apatii, niechęci do działania. Dają się zmylić, gdy chodzi o całą resztę objawów. Czy depresyjne dziecko może być uśmiechnięte? Czy może być aktywne, agresywne i nieustannie zirytowane? Może. Pamiętajmy, że zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży mogą mieć różne źródła i różny przebieg.  Kluczowe jest to, aby jak najszybciej znaleźć przyczyny depresji i pomóc dziecku, zanim rozwój depresji zacznie siać spustoszenie   w młodym człowieku. 

Jeśli u swojego dziecka zauważysz:

  • zwiększoną drażliwość, częste wybuchy złości,
  • apatię,
  • utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały mu przyjemność,
  • utratę apetytu,
  • częste skargi na bóle brzucha, głowy,
  • niechęć do kontaktów z rówieśnikami,
  • trudne zachowania (wybuchy złości, nieposłuszeństwo) mające na celu zwrócenie na siebie uwagi,

porozmawiaj o swoich spostrzeżeniach ze swoim dzieckiem i skonsultuj się z lekarzem lub psychologiem.

Pytania, które można skierować do dziecka:

  • Zauważyłam ostatnio, że jesteś smutny, nie uśmiechasz się tak często jak dawniej, mniej się bawisz. Czy coś się stało?
  • Od jakiegoś czasu jesteś bardziej smutna. Już tak chętnie nie spotykasz się z koleżankami. Co się wydarzyło?
  • Widzę, że coś Cię gnębi. Jeśli chciałbyś porozmawiać, zawsze znajdę czas, by Cię wysłuchać.
  • Wcześniej chętnie chodziłeś do szkoły, a teraz każdego ranka boli Cię brzuch. Martwię się o Ciebie. Co się wydarzyło?
  • Widzę, że trudno Ci jest poradzić sobie ze złością, gdy coś Ci nie wychodzi, szybko się denerwujesz. Co się dzieje?
  • Pamiętaj jesteś dla mnie ważny!

Źródło:

https://epedagogika.pl/wsparcie-ucznia-i-rodziny/zaskakujace-odcienie-depresji.-jak-przebiega-depresja-u-dzieci-i-mlodziezy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

E-dziennik

link do strony uonetplus.vulcan.net.pl/gminadzwola

Ekopracownia

Sztandar Szkoły

Logo na 100 lecie Szkoły

Logo szkoły na 100 lecie

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Licznik odwiedzin:

Dzisiaj: 160

Wszystkich: 334010