ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
- święto wszystkich czytelników
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia, ale również święto wszystkich czytelników. Jest to święto obchodzone głównie w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.
Nasi uczniowie dobrze wiedzą, że książka może być dobrym przyjacielem, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nie możemy swobodnie się przemieszczać, to właśnie ona może nas przenieść w niezwykłe krainy, gdzie będziemy mogli wraz z bohaterami przeżywać niesamowite przygody. Książka bawi, odprężą, ale bardzo często też uczy tego, jak należy w życiu postępować, pokazuje, co jest dobre, a co złe, którymi wartościami należy się kierować.
Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie naszej szkoły podzieli się swoimi czytelniczymi wrażeniami i oto poniżej zamieszczamy listę książek polecanych przez naszych wiernych czytelników:"
1. Szatan z siódmej klasy" Kornel Makuszyński
Niesamowite przygody głównego bohatera Adama Cisowskiego, który na początku roku szkolnego rozszyfrował metodę odpytywania uczniów na lekcjach historii i ogłosił ją w klasie. Wszystko układało się dobrze, ale pewnego dnia profesor Gąsowski pomylił się i zaczął odpytywać uczniów nie przygotowanych do lekcji. Pan Gąsowski postanowił udowodnić Adamowi, że jego odkrycie było dziełem czystego przypadku. Postać Adasia wzbudza wielką sympatię. Chłopiec miał ogromne poczucie humoru, potrafił żartować nawet z samego siebie. Darzył innych ludzi sympatią, spieszył każdemu z pomocą.
2. „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
Książka opowiada o przygodach czternastoletniego Stasia Tarkowskiego i ośmioletniej Nel Rawlison. Dzieci zostają porwane i muszą sobie poradzić same w środku dzikiej Afryki. To idealna propozycja dla osób, które lubią powieści przygodowe oraz twórczość Henryka Sienkiewicza.
3. "Opowieści z Narnii "Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewis
Książka, która opowiada o przygodach czworga rodzeństwa: Łucji, Piotra, Zuzanny i Edmunda, którzy podczas zabawy w chowanego odkrywają starą szafę prowadzącą do magicznego świata - Narnii. Utwór ma cechy baśni, występują tu uosobione zwierzęta oraz fantastyczne zdarzenia takie jak przemieszczanie się dzieci ze świata fikcji do świata fantazji.
4. „Księga dżungli” Rudyard Kipling
To lektura dla osób lubiących poznawać fantastyczne przygody. Poznajemy w niej chłopca o imieniu Mowgli wychowanego przez wilki. Został on odbity tygrysowi, Shere Khanowi, i przyjęty do wilczej gromady. Uczy, że ludzie i zwierzęta mogą żyć w zgodzie i na sobie polegać.
5. ,,Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montogomery
Jest to historia Ani Shirley , która przypadkowo zostaje wysłana z sierocińca na Wyspę Edwarda. Rudowłosa dziewczynka jest zupełnie inna od swoich rówieśniczek, nie tylko ze względu na wygląd, ale i wybuchowy charakter. To wielka marzycielka o zadziwiającej wyobraźni . W nowym miejscu poznaje wielu ludzi , zdobywa przyjaciół oraz przeżywa niesamowite przygody, które ciągną się przez kolejne części powieści.
6. „Chłopcy z placu broni” Ferenc Molnar W Budapeszcie, na jednym z placów przeznaczonych pod zabudowę swoje ulubione miejsce zabaw ma grupa chłopców. Nazwali siebie „Chłopcami z Placu Broni’’. Przewodzi im Janosz Boka. Rywalizuje z nimi inna grupa chłopców - Czerwonoskórzy. Ferenc Molnar opisał odwagę i poświęcenie chłopców, którzy nie wahają się bronić swojego miejsca zabaw.
7. "Hobbit – czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkien
Jeśli chcecie się przenieść w świat fantasy to ta książka tam Was zabierze. Opowiada o przygodach małego Hobbita, który wyrusza w podróż wraz z krasnoludami i czarodziejem o imieniu Gandalf. Celem ich podróży jest dotarcie do Samotnej Góry i odzyskanie ukradzionych przez złego smoka bogactw. W czasie podróży Hobbit wraz z towarzyszami i czarodziejem spotykają różne magiczne stworzenia, m.in.: elfy, trolle, gobliny i smoki oraz przeżywają wiele ciekawych przygód.
8. „ Mały Książę” Antonie De Saint-Exupéry’e
Utwór opowiada o chłopcu, który odbywa podróż po planetach w poszukiwaniu prawdziwej, wiernej miłości i bezinteresownej przyjaźni. Bohater znajduje ostatecznie odpowiedzieć na postawione sobie pytania na Ziemi. Książka uczy nas wielu cennych wartości - pokory, odpowiedzialności za drugiego człowieka, zrozumienia innych, a także ukazuje prawdziwy sens więzi między ludźmi. Książka jest absolutnie dla każdego i na pewno zaciekawi czytelnika, niezależnie od wieku.
9. „ Dynastia Miziołków” Joanna Olech
Dynastia Miziołków” to perypetie pewnej wesołej rodziny. Książka ukazuje ich codzienne życie, które obfituje w wiele niezwykłych przygód i niecodziennych zdarzeń. Odkrywa zwariowany świat sympatycznego Miziołka i jego nietypowej rodzinki.
10. „Dwa lata wakacji” Juliusz Verne – propozycja naszej pani bibliotekarki Stanisławy Latos
Przedstawiała ona niesamowite przygody grupy chłopców z Nowej Zelandii, którzy po zakończeniu roku szkolnego, mieli zaplanowaną morską wycieczkę. Noc poprzedzającą wypłynięcie spędzają już na zacumowanym w porcie statku. Nieoczekiwana burza powoduje zerwanie cumy i chłopcy budzą się rano na oceanie, bez załogi i opiekunów, zdani wyłącznie na siebie.
Bardzo dziękujemy uczniom: Monice Małek, Krystianowi Małek, Joannie Buryta, Martynie Wiśniewskiej, Paulinie Abram, Gabrielowi Sowa, Mai Gzik, Franciszkowi Latos, Mateuszowi Woźnica i Kacprowi Sowa, którzy podzielili się swoimi propozycjami czytelniczymi.
Być może, ta krótka reklama ulubionych książek zaciekawi i zachęci innych do czytania, bo przecież CZYTANIE DAJE MOC!
Dodatkowo do poczytania przesyłamy ciekawostki ze świata książki
Książkowe rekordy
Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!
Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.
• Najdroższą książką na świecie jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
• Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
• Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
• Największa książka świata „Super Book” powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m, składa się z 300 stron i waży 252,6 kilograma.
• Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
• Najpopularniejsza książka na świecie to „Biblia” - przetłumaczona na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. W latach 1815 r. - 1975 r. wydrukowano około 2,5 miliarda jej egzemplarzy.
• Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.
• Najgrubsza opublikowana książka - to publikacja, w której zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple - postaci stworzonej przez Agathę Christie. Najgrubsza na świecie lektura - opublikowana została w maju 2009 r. przez Harper Collins - zawiera 12 powieści i 20 opowiadań, liczy 4032 strony, waży około 8,04 kg, ma 322 mm grubości, ukazała się w limitowanym nakładzie liczącym tylko 500 egz., które zostały sprzedane za około 1000 funtów.
• Najdłuższy tytuł książki - Składa się z 5633 znaków (1086 słów) i należy do wydanej w Indiach przez Dr. Sreenathachary Vangeepurama książki opisującej dziwactwa języka angielskiego.
• Najwięcej książek napisał - Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) - autor ponad 600 książek, który uchodzi za niekwestionowanego rekordzistę polskiej literatury, w ciągu 57 lat napisał 232 powieści, w tym 144 społecznych, obyczajowych i ludowych oraz 88 historycznych. Co więcej, ze swoim imponującym dorobkiem jest jednym z najpłodniejszych pisarzy w historii światowej.
Celebrujmy i czytajmy, bo książki mają moc!
Pobudzają wyobraźnię i otwierają Nasze umysły oraz serca.
Miłej lektury!
Samorząd Uczniowski, Biblioteka Szkolna