Czysto i ładnie wokół nas
Pamiętając o dbaniu o zdrowie i przyrodę, przygotowałyśmy kilka ciekawostek dotyczących naszej Małej Ojczyzny, o którą powinniśmy dbać szczególnie.
Czy wiecie, że lasy, w większości sosnowe, stanowią 50 % powierzchni Gminy Dzwola? Las to miejsce, które pozwala nam odzyskać siły, cieszyć się chwilą, zapomnieć o problemach, w lesie człowiek może odpocząć oddychając świeżym powietrzem i radując się otaczającym światem. W lesie możemy cieszyć się powietrzem bogatym w tlen ale również las oferuje nam bogactwo, w postaci grzybów, jagód, ziół leczniczych.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”, gdzie możemy spotkać wiele roślin i zwierząt. Pod ochroną prawną znajdują się rośliny, m.in.: czosnek niedźwiedzi, czosnek siatkowaty, mącznica lekarska, kokorycz pusta, turzyca strunowa, storczyk plamisty, trzy gatunki rosiczek, pióropusznik strusi, porzeczka alpejska, bagnica torfowa, kozłek całolistny. Z tego też względu tak ważne jest dbanie o nasze dobro wspólne - przyrodę. Ze względu na różnorodność układów siedliskowych stwarzających warunki dla rozwoju niezwykle bogatej szaty roślinnej, Lasy Janowskie są jednym z bardziej interesujących pod względem geobotanicznym obszarów w Polsce.
Lasy Janowskie stanowią jedną z największych i najważniejszych ostoi leśnej zwierzyny i ptaków w Polsce południowo-wschodniej. Spotkamy tu populację: jelenia, dzika i sarny, występują także łoś, wilk, borsuk, bóbr, wydra, lis i jenot. Stwierdzono tu gniazdowanie około 170 gatunków, wśród nich najrzadsze gatunki ptaków drapieżnych: bielika, orlika krzykliwego i grubodziobego, gadożera, rybołowa, kani czarnej i rdzawej, błotniaka stawowego i łąkowego. Lasy Janowskie są jedną z ostatnich w Polsce ostoi ginącego głuszca. Inne rzadkie gatunki związane z odludnymi terenami leśnymi i bagiennymi to cietrzew, bocian czarny i żuraw. Duża ilość bagien i stawów w otoczeniu leśnym stwarza bardzo korzystne warunki dla ptaków wodno-błotnych. Gnieżdżą się tu m.in.: bąk, czapla siwa, płaskonos, podgorzałka, rybitwa zwyczajna i czarna, kureczka nakrapiana i zielonka, derkacz, rycyk. Z innych rzadszych gatunków warto wymienić zimorodka i kraskę. W bagnach i stawach występuje ginący żółw błotny, a w rejonie Momotów – gniewosz plamisty. Pospolita jest żmija zygzakowata i zaskroniec oraz jaszczurki zwinka i żyworódka. Słabiej poznane są bezkręgowce, wśród których warto wymienić motyla pazia królowej, chrząszcza jelonka rogacza oraz trzy rzadkie gatunki mrówek, których występowanie stwierdzono na Bagnie Rakowskim. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze teren Lasów Janowskich włączono do sieci NATURA 2000.
Niedługo rozpocznie się kolejny długi weekend, a później wakacje. Z pewnością będziecie również chcieli pojechać na wycieczkę rowerową albo na spacer po lesie.
Gdy wybierzecie się do lasu, nie hałasujcie i nie wyrzucajcie śmieci. Zwracajcie uwagę, gdy ktoś zanieczyszcza miejsce, w którym żyjecie. Tu chodzi też o Wasze zdrowie. Szanujcie przyrodę !!!
p.A.Dyjach
Źródło informacji:
https://dzwola.eu/gmina-dzwola/turystyka/to-warto-zobaczyc/
https://dzwola.eu/gospodarka-i-srodowisko/ekologia/