„Nie pozwól dziecku wylogować się z życia”
Depresja stanowi poważny problem wśród dzieci i młodzież. To choroba, która staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych wśród nastolatków. Niestety depresję czasem trudno jest odróżnić od buntu młodzieńczego. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw i tu nie pomoże złota rada „Nie myśl o tym” czy „Weź się w garść”, tylko fachowa pomoc lekarska oraz wsparcie najbliższych – dokładnie jak przy każdej innej chorobie.
Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych. Czas pandemii jest bardzo trudny dla dorosłych, ale w takim samym stopniu dotyka dzieci i młodzież. Młodzi ludzie, którzy prowadzili aktywne życie, nagle zostali zamknięci w domach. Cały dotychczasowy plan dnia, który realizowali w różnych przestrzeniach, przeniósł się do czterech ścian własnego domu. Często też towarzyszy im strach o życie najbliższych. To wszystko sprawia, że zostaje zachwiane poczucie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz trudniej zbudować im poczucie własnej wartości i tożsamość społecznej.
Dorastanie jest okresem pełnych napięć i konfliktów, dlatego, też tak łatwo czasem przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. To nie gorszy dzień czy lenistwo ale poważna choroba, której objawy wpływają na wszystkie najważniejsze sfery życia. Dzieci i młodzież to bardzo wrażliwa grupa. Dla młodych ludzi nawet z pozoru błahe zdarzenia mogą stanowić życiową tragedię.
Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczenie. Dlatego zarówno rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej uczniów, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi.
Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Jest to też problem, który dotyczy nie tylko osób bezpośrednio dotkniętych chorobą, ale także ich rodziców, bliskich i przyjaciół. To oni, będąc najbliżej młodej osoby, znając ją od lat, miesięcy są w stanie zauważyć nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu. Oczywiście gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Zadzwoń!
• Telefon jest też czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00
• BEZPŁATNE KONSULTACJE 22-26 lutego 2021 r. / godz. 17.00-19.00
• Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji pod numerem 22 594 91 00 - przy którym dyżuruje lekarz psychiatra.
Podczas rozmowy specjalista może pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w najbliższym otoczeniu.
Pamiętaj, że Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji nigdy nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale umożliwia pierwszy, anonimowy i bezpłatny kontakt ze specjalistą – psychiatrą. Mogą z niego skorzystać wszyscy, którzy szukają wsparcia.
Więcej informacji na stronie internetowej www.forumprzeciwdepresji.pl oraz fanpage na Facebooku www.facebook/forumprzeciwdepresji, tam na bieżąco są umieszczane wszystkie, ważne informacje.
Agnieszka Dudzic