„Bądź aktywny – zmieniaj swoją małą ojczyznę” Wiejsko - Czarodziejsko...
Uczniowie klas siódmych wraz z przedstawicielami Samorządu Szkolnego: Klaudią Prejs, Łukaszem Małkiem, Krystianem Małkiem i Karolem Kiszką od grudnia ubiegłego roku pracowali w naszej szkole nad projektem realizowanym dzięki Fundacji Kultury Chrześcijańskiej ARTOS z Lublina. Inicjatywa ta nosiła nazwę „Bądź aktywny – zmieniaj swoją małą ojczyznę” i dofinansowana była ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Celem wszystkich działań podczas realizacji projektu było upowszechnianie wiedzy, zwyczajów, kultury i historii naszej okolicy, a także przygotowanie młodych ludzi do świadomego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.
Uczniowie, po przeanalizowaniu różnych problemów w środowisku lokalnym, doszli do wniosku, iż coraz częściej zapominamy o swoich korzeniach. Tym samym zdecydowali się na przypomnienie wszystkim przedmiotów domowego użytku, z którymi niegdyś mieszkańcy naszej gminy się nie rozstawali. W ten sposób powstał temat inicjatywy, który brzmiał:
„ Wiejsko-Czarodziejsko…”.
W trakcie realizacji projektu w szkole zorganizowany został Dzień Społeczności Lokalnej, który w pewnym sensie, zainspirował uczniów do dalszych działań. Podczas tego wydarzenia, odbywał się mini quiz, dotyczący nazw potraw, przedmiotów i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym przez nasze babcie i prababcie. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, ale tylko nielicznie znali poprawne odpowiedzi na przygotowane pytania. W związku z tym młodzież postanowiła zebrać jak najwięcej nazw dawnych przedmiotów użytkowych. Z uwagi na panujące warunki, związane z pandemią koronawirusa realizacja zamierzonego celu nie była łatwa. Postanowiliśmy, że w ramach V edycji Gminnego Konkursu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” ogłosimy konkurs fotograficzny na najciekawsze stare przedmioty. Fotografując i opisując stare przedmioty, mieliśmy możliwość rozmawiania z naszymi rodzicami, babciami i dziadkami i poznawania tradycji i zwyczajów panujących w naszych rodzinach, ale również w naszej miejscowości czy gminie. Nasza inicjatywa połączyła pokolenia, znaleźliśmy wspólny język i czas, by rozmawiać o tym, co nasze - rodzinne.
Efektem naszej pracy jest zorganizowana wystawa fotograficzna, która znajduje się na zatoczce obok szkoły, do której obejrzenia wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.
Realizacja projektu dała uczniom naszej szkoły bardzo wiele radości i satysfakcji ze wspólnych działań. Mamy nadzieję, że wykonana przez nas wystawa zdjęć, przedstawiająca dawne przedmioty używane w gospodarstwach domowych, będzie promowała nasze małe malownicze miejscowości położone w woj. lubelskim.
W realizacji naszego projektu bardzo pomogły nam pieniądze, które otrzymaliśmy na ten cel od Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Artos” dofinansowany ze środków Funduszy Inicjatyw Obywatelskich, za które zakupiliśmy potykacze reklamowe zewnętrzne - serdecznie dziękujemy.
Serdecznie dziękujemy również rodzicom, uczniom, dyrekcji oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji naszej inicjatywy.
Uczniowie klasy VIIa i VIIb
wraz z wychowawcami