policjagaleria foto >>

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI I POGADANKI PROFILAKTYCZNE O BEZPIECZEŃSTWIE W INTERNECIE I SZKOLE
16 maja policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim, a mianowicie: st. asp. Faustyna Łazur, mł. asp. Paweł Pikula oraz asp. szt. Janusz Gąbka, przeprowadzili pogadanki z uczniami klasy Va, Vb, VI i VII na temat: Cyberprzemoc – odpowiedzialność prawna nieletnich oraz zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z internetu.


Funkcjonariusze policji odbyli również spotkanie informacyjno – profilaktyczne z dyrekcją, wychowawcami oraz nauczycielami na temat bezpieczeństwa w szkole. Uwrażliwiali i apelowali o czujność, rozwagę i reagowanie na każdą sytuację która wydaje się podejrzana czy narusza w jakikolwiek sposób zasady i procedury bezpieczeństwa w szkole czy poszanowania drugiego człowieka. Wszyscy jesteśmy zgodni, iż bezpieczeństwo uczniów jest najważniejszym priorytetem szkoły, o które musimy wszyscy zadbać.
Temat odpowiedzialnego i rozsądnego korzystania z internetu, wirtualnej przestępczości, a także płynących z sieci korzyści i zagrożeń omówili, podczas spotkania z uczniami policjanci. Mundurowi starali się uwrażliwić dzieci na potencjalne zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć podczas korzystania z licznych i cieszących się dużą popularnością portali społecznościowych. Ostrzegli przed lekkomyślnym zamieszczaniem w internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Policjanci omówili też sposób postępowania w przypadku stwierdzenia cyberprzemocy i stalkingu, które w świetle prawa stanowią przestępstwa i za tego typu działania grozi im kara, a nawet mogą odpowiadać przed sądem. Dość szczegółowo zostało omówione zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki, zdjęcia docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Policjanci radzili, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji, przemocy w sieci.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).
Uczniowie z uwagą wysłuchali prawnych aspektów w zakresie przestępstw internetowych.

p. Agnieszka D.

 

logo 100lecie

Kalendarz

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 62

W tygodniu 718

Wszystkie 432396

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu