w Lublinie

galeria foto >>

Klasa VII i VIII w Lublinie
29 października 2018 r. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pań: Małgorzaty Kaproń, Magdaleny Kras i Stanisławy Latos uczestniczyli w wyjeździe do Lublina.


Po dotarciu na miejsce, udali się do kina Cinema City, gdzie wzięli udział w prelekcji prowadzonej przez edukatora z Instytutu Pamięci Narodowej i obejrzeli film zainspirowany znaną powieścią Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” wyreżyserowany przez Denisa Delicia.
Dzieło jest fabularną relacją z walki polskich wybitnych lotników, którzy walczyli na ziemi brytyjskiej z przeważającymi siłami wroga. Jednostka, pomimo początkowej pobłażliwości ze strony Anglików, dość szybko stała się najskuteczniejszą siłą powietrzną w zmaganiach z niemiecką potęgą. Film wprowadził widzów w realia ówczesnej wojennej rzeczywistości, która wymagała od wszystkich poświęcenia i ogromnej odwagi. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo?
Młodzież z dużym zainteresowaniem obejrzała zmagania powietrzne polskich pilotów.
Po projekcji filmu uczniowie wraz z opiekunami udali się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, by zwiedzić wystawę „Niepodległość harcerstwem znaczona. 100. rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego”. W ekspozycji wykorzystano zbiory lubelskiej biblioteki i Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Panie przedstawiły zwiedzającym początki kształtowania się idei harcerskiej na zniewolonych ziemiach polskich oraz omówiły ważne dokonania jego członków
w wyjątkowo trudnych dla Ojczyzny czasach.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia archiwaliów Olgi i Andrzeja Małkowskich - prekursorów harcerstwa, odznak i sztandarów przedwojennego harcerstwa, rękopisu pamiętnika Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka oraz kenkarty Aleksandra Kamińskiego- autora powieści „Kamienie na szaniec”.
Po tak pełnym wrażeń południu udali się na obiad. Po posiłku wsiedli do autokaru i ruszyli w drogę powrotną do Krzemienia.
Wyjazd był niecodzienną lekcją historii, szczególnie ważną w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

p. Magdalena K.

 

logo 100lecie

Kalendarz

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 62

W tygodniu 718

Wszystkie 432396

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu