„Jest na świecie jeden zawód,
jedno jedyne powołanie –
być dobrym dla drugiego człowieka.”
M. Dąbrowska
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony co roku 5 grudnia, jest świętem ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1985 roku.
Ten wyjątkowy dzień jest okazją, by pokazać jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę na rzecz innych oraz podziękować wszystkim, którzy bezinteresownie działają na korzyść potrzebujących. Z okazji tego święta, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowali apel, podczas którego przybliżyli idee wolontariatu oraz przypomnieli, co tak naprawdę jest ważne w życiu każdego człowieka.
Wolontariat to przede wszystkim powołanie. To jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych talentów, nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, uczy też pracy. Buduje poczucia sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji, ale również przyczynia się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi. Musimy zawsze pamiętać o tym, że każdy z nas jest dobry i każdy może coś zrobić dla drugiego człowieka. Pamiętajmy, że możemy pomagać, tylko musimy chcieć.
Jak powiedziała królowa z przedstawienia :
Słońce jest wspaniałe i jasne, ale gdyby nie ogrzewało ziemi, byłoby tylko martwo świecącą bryłą. Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie…
Piękność bez dobroci jest jako kwiat bez woni albo jak świątynia bez bóstwa. Oczy mogą podziwiać taką świątynię, ale dusza nie znajdzie w niej ukojenia.
Bogactwo bez dobroci jest piastunką samolubstwa. Nawet miłość bez dobroci jest tylko ogniem, który pali i niszczy. Wiedzcie, że wasze dary mijają, a dobroć trwa; jest ona jak źródło, z którego im więcej wody wyczerpiesz, tym więcej ci jej napłynie. Więc dobroć — to jedyny skarb niewyczerpany!
Pozostaje nam tylko wierzyć, że te słowa zapamiętamy na długo i życzyć sobie, aby towarzyszyły nam one stale w życiu.
Wiele siły i radości na kolejny rok wspólnej pracy życzą wolontariusze i opiekunowie SKW