Rzecznik praw dzieckaRzecznik Praw Dziecka - Mikołaj Pawlak, w odpowiedzi na wzmożone zapotrzebowanie dzieci i młodzieży na wsparcie psychologiczno - pedagogiczne uruchomił w grudniu całodobowy bezpłatny telefon zaufania oraz całodobowy czat internetowy.


Jak wynika z doniesień medialnych, badań, rozmów z najmłodszymi, a także profilu spraw, z którym zwracają się do Rzecznika Praw Dziecka dzieci oraz dorośli, młodzi ludzie każdego dnia borykają się z problemami przemocy rówieśniczej i domowej, nadużyciami ze strony dorosłych, depresją, hejtem – również w cyberprzestrzeni, niesprawiedliwym traktowaniem, brakiem zrozumienia, trudnościami okresu dojrzewania, uzależnieniami, samotnością, a także innymi problemami, których rozwiązanie wymaga odpowiedniego wsparcia, opieki i troski osób dorosłych – nie zawsze jednak tę pomoc otrzymując.
Z uwagi na powyższe, przez wzgląd na troskę o dobro dzieci Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym:

całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12
Dzwoniący pod ten numer telefonu zaufania nie ponosimy żadnych kosztów.
 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów, również ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl
Oprócz powyższych numerów przypominam o pozostałych miejscach, udzielających pomocy dzieciom i młodzieży:

800 080 222 - całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
od 1 października br. została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

16 111 Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
Zadzwoń lub napisz, gdy coś Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Pomoc świadczona przez konsultantów Telefonu 116 111 jest całkowicie bezpłatna.

801 120 002 Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża. Możesz tam opowiedzieć o swojej sytuacji i i dowiedzieć się gdzie szukać pomocy w Twoim otoczeniu. Telefon działa od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 22.00, a w niedziele i święta od 8.00 do 16.00. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

800 120 226 Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty", np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 - 15.30 (połączenie bezpłatne).

801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”
Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.

801 615 005 - Zagrożenia w internecie
Informacje dotyczące nielegalnych i niepokojących treści znalezione w internecie można zgłaszać poprzez stronę www.dyzurnet.pl lub e - mailowo: dyzurnet.pl
Zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w internecie można dokonać anonimowo.

 Podejmując kontakt za pośrednictwem tych różnych kanałów komunikacji, można uzyskać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

Drodzy uczniowie pamiętajcie, że macie możliwość uzyskania stosownego wsparcia w sytuacji, kiedy tylko będziecie jej potrzebować.
Pamiętajcie również!
Zawsze możecie liczyć na pomoc wychowawcy, a także pedagoga szkolnego.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-i- czat-internetowy/.

Agnieszka Dudzic

 

logo 100lecie

Kalendarz

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 62

W tygodniu 718

Wszystkie 432396

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu