1zasady ekranoweLink do filmiku : https://youtu.be/reBzTX6UO5E

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG

Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne. Dlatego ważne, żebyśmy kontrolowali korzystanie z ekranów w domu.
Pomogą nam w tym Domowe Zasady Ekranowe - wprowadźcie zasady korzystania z telefonów, tabletów i komputerów. Dostosujcie je do wieku i potrzeb domowników.


Urządzenia ekranowe mają wpływ na funkcjonowanie organizmu młodego człowieka, jego rozwój oraz kontakty z innymi. Ważne jest, aby używanie nowych technologii służyło nam do rozwoju osobistego oraz wzmacniania wzajemnych relacji. Jeśli zależy nam na tym, aby dzieci korzystały z nich w sposób rozsądny, ułatwiający nabywanie ważnych umiejętności, możemy uporządkować korzystanie z urządzeń ekranowych za pomocą zestawu reguł, które wyznaczą granice i ramy użytkowania sieci w domu.
Domowe Zasady Ekranowe mają dotyczyć wszystkich domowników! Dlatego istotne jest, aby w ich tworzeniu brali udział zarówno rodzice, jak i dzieci. Dzieci w dużej mierze uczą się poprzez naśladowanie zachowań dorosłych. Rodzice, świadomi swojej roli w tym procesie, mogą swoim zachowaniem dawać przykład właściwego korzystania z urządzeń ekranowych. Na nich też spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie ustalonych reguł.   limity na ekrany bo za dużo ekranów prowadzi nawet do na
Jak rozpoznać zagrożenie?

Jeśli młody człowiek:
1. Przywiązuje wyjątkową rolę do telefonu komórkowego, tabletu czy innego urządzenia ekranowego towarzyszą mu one w każdej wykonywanej czynności.
2. Odczuwa niepokój, staje się nerwowy, nadpobudliwy.
3. Odczuwa stałą potrzebę kontaktowania się z innymi przez telefon lub inne fora internetowe a unika kontaktów bezpośrednich.
Zagrożenia wynikające z nadmiernego używania telefonu komórkowego, tabletu czy komputera:

1. Osłabienie tradycyjnych więzi społecznych, zarówno w rodzinie jak i w kontaktach z rówieśnikami;

2. Zubożenie języka komunikacji. Młody człowiek, np.: pisząc sms-y,e-maile używa specyficznego, skrótowego języka. Ten sposób komunikacji przenosi często na kontakty bezpośrednie,co         prowadzi do częstych błędów językowych, widocznych w mowie i piśmie;

3. Trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich;

4. Zanik zainteresowań i pasji młodego człowieka;

5. Zaburzenia funkcji biologicznych, tj.: odżywianie, sen co może przełożyć się na trudności w nauce.

   W związku z tym nasuwa się pytanie: „Jak możemy chronić dzieci i młodzież przed nadmiernym korzystaniem z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera?

1. Jak najpóźniej wprowadzać urządzenia ekranowe w życie dziecka; ograniczać czas dziecka przed ekranem.

2. Zadbać o to, aby dziecko poznało zasady właściwego użytkowania, np.: wyłączmy komórkę, na czas pobytu w szkole, nie używamy w trakcie trwania lekcji, nie używamy ekranów przy            jedzeniu.

3. Nie pozwalamy dziecku korzystać z telefonu, komputera przed snem.

4. Dawać dobry przykład – używajmy telefonu komórkowego czy innych urządzeń tylko wtedy kiedy musimy, a nie w każdej chwili; odkładamy urządzenia w jedno miejsce.

5. Rozmawiać i aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka - jeśli dziecko będzie się czuło ważne, jego potrzeba przynależności i miłości zostanie zaspokojona, wówczas istnieje mniejsze                   prawdopodobieństwo, że ulegnie uzależnieniom;

6. Aktywnie spędzać czas wolny bez ekranów.

7. Wytłumaczyć dziecku, że zdobycze techniki tylko wtedy dobrze służą człowiekowi gdy zachowa umiar w ich korzystaniu.

 Pamiętaj, że telefon komórkowy, podobnie jak jego elektroniczni kuzyni– telewizja, tablet czy komputer –  mają ogromny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży – 

może nam wiernie służyć, albo stać się wymagającym panem. Możliwość zadecydowania, czy okaże się naszym przyjacielem czy wrogiemdosłownie „leży w naszych rękach”.

Uwaga!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą być kancerogenne, tzn. rakotwórcze.
Biorąc pod uwagę sposób korzystania z telefonu komórkowego najbardziej zagrożona jest głowa. W badaniach z użyciem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) wykazano zmniejszenie lokalnego przepływu krwi w ludzkim mózgu, co może powodować zmiany aktywności neuronalnej.

Agnieszka Dudzic

 

Zasady ekr

Bibliografia:

http://edukacjamedialna.pl
https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/
www.pawlowicz.opoka.org.fonoholizm www.vegamedica.pl

 

logo 100lecie

Kalendarz

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 62

W tygodniu 718

Wszystkie 432396

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu