Wizyta w Warszawie
W dniach drugiego i trzeciego czerwca uczniowie klasy III gimnazjum oraz trzyosobowe reprezentacje z klas: 1 gim., 2 gim. i 6 szkoły podstawowej wraz z paniami Barbarą Łupiną, Małgorzatą Kędrak i Urszulą Woźnicą, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Dla trzecioklasistów wyjazd ten był nagrodą w konkursie na Superklasę, a dla pozostałych uczniów wyróżnieniem za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.Wycieczka sfinansowana była przez Dyrekcję szkoły i Radę Rodziców.
Z Krzemienia wyjechaliśmy o godzinie 5 rano, na miejsce dotarliśmy po około czterech godzinach. Warszawa powitała nas piękną słoneczną pogodą, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na nasze samopoczucie i chęć odkrywania nowych, ciekawych miejsc naszej stolicy.
Wychodząc z założenia, że każdy uczeń szkoły noszącej imię ks. Jana Twardowskiego powinien poznać miejsce życia i pracy swego Patrona, rozpoczęliśmy zwiedzanie od klasztoru Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Pan Tadeusz Olszewski – organista kościoła i długoletni przyjaciel księdza Jana, opowiadał nam ciekawe historie z życia naszego Patrona oraz oprowadził nas po domu, w którym mieszkał poeta. Ubogie wnętrze i ascetyczny klimat zwiedzanego miejsca bardzo nas zadziwiły. Skromnie umeblowany pokój jest zapełniony ludowymi świątkami, biedronkami, aniołkami, osiołkami, barankami, starymi fotografiami i pocztówkami. Zastanawialiśmy się, jak można żyć w tak ubogich warunkach, bez komputera i telefonu.
Po spotkaniu i rozmowie z przełożoną klasztoru Sióstr Wizytek zrobiliśmy sobie na ławeczce ks. Jana Twardowskiego pamiątkowe zdjęcia.
Zanim udaliśmy się do Wilanowa i Świątyni Opatrzności Bożej, miejsca wiecznego spoczynku patrona naszej szkoły, koniecznie musieliśmy zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza na placu J. Piłsudskiego i odprawę warty honorowej w tym miejscu, wstąpić do Łazienek Królewskich, i przespacerować obok Belwederu.
Świątynia Opatrzności Bożej to imponująca budowla, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Kościół zaprojektowany został na planie krzyża greckiego, z czterema wejściami, zwieńczony miedzianą kopułą z krzyżem na szczycie. Tutaj w Panteonie Wielkich Polaków znajduje się grób księdza Jana Twardowskiego.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. W tym miejscu podziwialiśmy „przeróżne syrenki”, które są przecież symbolem Warszawy. Uczestniczyliśmy także w warsztatach „Syrena herbem twym zwodnicza”, podczas których mogliśmy wykazać się kreatywnością i talentem pisarskim. Pani od języka polskiego była z nas dumna.
Po objedzie zjedzonym w restauracji usytuowanej na Warszawskiej Starówce, kupnie pamiątek oraz krótkim spacerze, udaliśmy się do hostelu. Wspólny wieczór upłynął bardzo przyjemnie, a „ zielona” noc z „niespodziankami” minęła szybko.
Drugi dzień spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernika oraz Obserwatorium Astronomicznym. Każdy był pod wrażeniem filmu: ,,Ziemia, Księżyc, Słońce”. Nauczyliśmy się rozpoznawać gwiazdy, a wśród nich Gwiazdę Polarną.
Laboratorium w Centrum Nauki Kopernika jest wspaniałym obiektem. Nagle znaleźliśmy się w świecie samodzielnego eksperymentowania. Wszystko tu mogliśmy dotknąć, przetestować, sprawdzić, przesunąć, wszystkiego spróbować. Sami decydowaliśmy o tym, co nas interesuje najbardziej. Poprzez przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach, poznawaliśmy prawa nauki. Na długo zapamiętam ,,Łoże Fakira”. Pomimo zapewnień, że jest wygodne, leżąc na nim, nie czułam się komfortowo.
Pełni wrażeń opuściliśmy Centrum Kopernika, by powrócić na Starówkę i tam, w znanej nam restauracji, posilić się oraz przygotować do drogi powrotnej.
Stolicę pożegnaliśmy o godzinie 16.00. Podróż, z przerwą w McDonald’s w Lublinie, minęła szybko. Bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów. Przed szkołą czekali na nas, ciekawi naszych wrażeń, rodzice. Na pytanie – i jak tam było? – wszyscy zgodnie odpowiadaliśmy:: SUPER !!!
Wycieczka do Warszawy to naprawdę niesamowite przeżycie.
Dzięki Dyrekcji szkoły i Radzie Rodziców poznaliśmy wiele ciekawych miejsc.
DZIĘKUJEMY!
Natalia Woźnica
Kl II
p.Małgorzata Kedrak